JEDEN JESTŘÁB MNOHO VRAN ROZHÁNÍ
Supermarine Spitfire Mk VB, „RY-S“, BL 973, 313. stíhací peruť,
25. dubna 1942, operace Circus 137
olej na plátně, 65x45 cm, signováno autorem
soukromá sbírka

25. dubna 1942 provedlo Hornchurchské stíhací křídlo včetně 313. perutě operaci Circus 137, v jejímž rámci mělo za úkol zadní zajištění dvanácti Bostonů, které měly bombardovat nádraží v Abbeville. V průběhu operace došlo k boji s německými stíhači. F/Lt Fejfarovi se podařilo v průběhu operace poškodit v boji jeden stroj FW-190.

Ve svém zápisníku popsal celou akci takto:

Celkem nám to šlo dobře, až nad Berckem nám začali Boši psát těsně za ocasem a viděl jsem BF 109 s krásnými žlutými čumáky těsně za sebou. Černé kříže, nebylo to zrovna příjemné. Degažovali jsme se směrem do slunce, ale „Winco“ nám dává rozkaz držet skupinu a jít dolů. Protože jsou šupáci těsně za mnou, točím stále a čekám, brzo-li si někdo ze mne udělá terč. Tyhle chvíle jsou pitomé. Tak jsem byl zaměstnán tímto čuměním, že jsem po několika okamžicích ztratil peruť z dohledu.

Honem, honem, než se … tok to nějak je. Vzadu jsem viděl čtyři Spitfiry a chci se připojit, neboť není radno být člověku samotnému, zvláště nad Francií. Vtom ale vidím, jak „spíďáci“ jdou kolmo k moři, výška 24 000 feetů. Nevěděl jsem, co to je, až mě takřka uhodí do očí dvě bílé čáry od slunce a přímo ve směru na mne. Točím, oči mi lezou až před vrtuli, když bílé čáry nad pravým křídlem hlásí, uý tě řežou. Zavírám plyn, prudce točím a vtom druhý Fw 190 se mihne kolem. Srovnám a už je v zaměřovači. Tisknu spouš’t na padesát metrů vzdálený letoun. Tak krásný modrý a veliký aeroplán jsem ještě před sebou neviděl. Z Boše něco odlétává, snad kus kormidla. Rychle mi mizí a já na plný plyn ženu si to k Francii, až se za mnou kouří. V poslední chvíli vidím jeden německý letoun pomalu klesat k Francii a druhý nad ním kroužit. Nebýt sám, tak bych ho dorazil, ale takto bych to mohl odnést sám. Škoda. Jinak byl celý let úspěšný
.“
Prodejní informace:

Giclée reprodukce Limitovaná tisková edice
Giclée reprodukce na tiskovém plátně Hahnemühle Canvas Artist matte 340 gm2,

velikost 65x45 cm
 ... 1 500 Kč
velikost 80x55 cm ... 1 800 Kč

Limitovaná edice 50 kusů,
matný tiskový papír,
230 gm2,
format A2 (594x420 mm)

cena ... 650 Kč

 

Tisky a reprodukce je možné zaslat na dobírku
Poštovné v rámci ČR - 100 Kč


| Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: 
vladimir.urbanek@kurzy.cz


NAVRCHOLU.cz
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *