František Peřina se narodil 8. dubna 1911 v Mokrůvkách u Břeclavi.
 
Jako mnoho dalších našich letců zahájil Peřina svou leteckou kariéru ve Škole pro letecký dorost ve VLU v Prostějově. Přes zařazení pilota pozorovacích letounů se propracoval ke stíhačům. Díky vynikajícímu nadání pro létání se spolu s tehdejší čs. leteckou elitou zúčastnil mezinárodního olympijského leteckého mítinku ve švýcarském Curychu, kde excelentně reprezentoval svou vlast.

Po obsazení Čech německou armádou odešel Peřina nejdříve do sousedního Polska a z něj následně do Francie, kde si v rámci slavné jednotky GC I/5 "Les Cigognes" po boku slavných jmen jako Accart, Vašátko a další připsal své největší bojové úspěchy. Mimo jiné se stal vůbec prvním čs. leteckým esem na západní frontě.

Po pádu Francie ulétl do Severní Afriky a odtud se pak dostal do Velké Británie, kde byl přidělen k právě se formují 312. čs. stíhací squadroně, které zůstal věrný až do dolétání svého operačního turnusu. Díky mimořádným střeleckým schopnostem zastával po zbytek války funkce vysokých inspektorů letecké střelby. Po určitou dobu působil též jako pobočník velitele čs.styčné skupiny při generálním štábu Fighter Command.

František Peřina v průběhu všech leteckých bitev ve Francii a v Británii zaznamenal celkem 12 jistých a 2 pravděpodobné sestřely a 1 stroj mu byl přiznán jako poškozený. Všechny válečné a životní nástrahy zatím přečkal a doposud žije v Praze.

Více o životní a bojové pouti Františka Peřiny naleznete na těchto adresách:
http://math.fce.vutbr.cz/safarik/ACES/aces2/cz/cz/perina.html

Curtis H-75, Francie 1940

Curtis H-75, Francie 1940

Generál poručík František Peřina svými podpisy podpořil následující dvě tiskové edice

 
(pro zvětšení a bližší info klikněte)

 

  | Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: 
vladimir.urbanek@kurzy.cz


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *